E-Kitap

Ücretsiz E-Kitap İndir, E-Kitap Oku

Bu sayfada web ortamında denk geldiğim ve yararlı olduklarını düşündüğüm kitapların elektronik versiyonlarını (e-kitap) bulabilirsiniz. Kitapların internet ortamına aktarımını şahsım yapmadığı için lütfen kitap yükleme talebinde bulunmayınız :).

Buradan indirerek okuyacağınız ücretsiz e-kitapları herhangi bir kütüphaneden emaneten alınmış kitaplar gibi düşünebilirsiniz. Farklı maksatlarla kullanılmaları kul hakkına girecek ve bunun bedeli Evren’de yankılanıp kişiye geri dönecektir.

Beğendiğiniz kitapları satın alarak yazarlarına katkıda bulunmayı unutmayın lütfen.

Faydalı olmaları dileğiyle…

(Kırık linkleri İletişim sayfasından lütfen bildiriniz.)

Allãh yarattığı her “mahluk”un içine kendi “mürşid”ini de koymuştur.. Sizler sakın kimseye “mürşid” olmaya kalkmayın.. Yapabiliyorsanız her insanın içinde “mevcut” mürşidine ulaştıracak “bilgi”yi ona sadece “teklif” edin…” (Hacı Ahmed Kayhan Dede)

Sonsuzluk Kulesi – Sonsuzluğa uzanan yolculuk – Berkay Özcan (pdf) E-Kitap indir

Ücretsiz E-Kitap İndir, E-Kitap Oku

Düalizm, Bilinç ve Tanrı -Celal BÜYÜK

Nuh ve Tufan Kıssası & Gılgamış Destanı ve Açılımı & Tevrat Metinlerinin Günümüze Gelişleri – Bahaeddin Sağlam

Felsefeyi Anadoluda Yeniden yurtlandırmak – Prof. Dr. MEVLÜT UYANIK

Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Seyir Defteri – Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu

Oryantalistlerin Kur’an tarihine bakışları – Kemal Gözütok

Kuran Hiç Tükenmeyen Mucize – Kur’an Araştırmaları Grubuu

Tao-Culuk’daki Anahtar-Kavramlar– Prof. Dr. Toshihiko Izutsu

İbn Arabî’nin Fusûs’undaki Anahtar-Kavramlar– Prof. Dr. Toshihiko Izutsu

Tebyinul Kuran – İniş sırasına göre Kuran – Hakkı Yılmaz

Füsusul Hikem Yorumlu Özet – Kemal Gökdoğan

Haluk Nurbaki Kitapları

Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı – Caner Taslaman

İnsani Kamil – Abdulkerim Ceyli
Münir Derman kitapları kaldırıldı.

OSHO e-kitapları kaldırıldı.

Eckhart Tolle e-kitapları kaldırıldı.

Ücretsiz E-Kitap İndir, E-Kitap Oku

Din ve Devlet İlişkileri

Duada Evliyayı Aracı Koyma ve Şirk

Kur’an ışığında Tarikatçılığa Bakış

Allah indinde Din – Ahmed Baki

Allah indinde Din 2 – Ahmed Baki

Necm Necm Kuran meali – Hakkı Yılmaz

Ahmed-Baki – Secret – Sır

Beyin Fırtınası – Ahmed Baki

Gizli Gülşen – Ahmed Baki

Kuantum Düşüncede İslami Motifler – Mehmet Doğramacı

Ahmed Baki – Hayret

İnşirah – Yılmaz Dündar

Holografik Bakış -Ahmed Baki

Aynadaki Evren – Ahmed Baki

Sen Tanrı mısın? – Yılmaz Dündar
OSHO – Sırlar Kitabı (kaldırıldı)

Affetmek Öğrenilebilir – Akın Berk
Bilinç: Antikçağdan Bilincin Yeniden Keşfine (Basımı yapılacağından kaldırıldı)

Konsantrasyonun Gücü – Melik Duyar

Düşler Sahnesi – Akın Berk

Düşünmenin Gücü
Kuantum Beyin (Basımı yapılacağından kaldırıldı)

ücretsiz e-kitaplar indir, oku

E-Kitap” hakkında 52 yorum

 1. Sonsuzluk Kulesi hemserim, Donald Walsch in yükledigin kitabini görür görmez tekrar okudum. Bu kez Türkce, yinede harikaydi. Tüm arkadaslara tavsiye ederim. Verdigin emeklerin icin, özverin icin, bilinclenme konusunda insanliga yaptigin katkilarin icin, her gecen gün dünden daha iyi ve ileride oldugun icin sana sahsim adina tesekkür ediyorum.

 2. tanrı ne ister? kitabındaki bilgilerin gerçek olma payı nedir? çünkü okuduğumda kalbimdeki aradığını bulma çığlıkları kesilmedi…bayağdır kafam karma karışık bu konuda..mevlana hazretlerinin dediği gibi;kimsenin bakmadığı pencereden bak hayata..inceliğince farkettiklerim beni şoktan şoka soktu..bu kitabın ifade ettikleri mutlu etme adına tüyler ürpertici nitelikte ancak şüphe dalgasında gel-gitlerdeyim..yorumlarınızı esirgemezseniz minnettar olurum..teşekkürler..

 3. Yusuf kardesim donald neale walsch in tanriyla konusma kitaplarini okumani tavsiye ederim. Panteizm in ilerlemis boyutu bence.Bana göre Mevlana dan da, Münir hocamdanda, yunus Emredende, osho danda, Kabir dende etkilenerek ilerletilmis versiyonu. Ben mantikli buluyorum. Sonucta her sey relatif, ama Dünyadaki her inancta da hepimiz tek tek birey olarak muhtesem eserleriz. Cikis noktasi bu olmali bence! Saygilar

 4. sayın yılmazer,inanç konusunda neale’nin yazdıkları kalbimle örtüşmekte ancak bu ahiret konusundaki inançlar sebebiyle hep korkuyu yaşadım..oysa kalbimin ezelden beri istediği hep aşk idi ki hala da öyle..sevme konusunda artık korku var kalbimde..cehennem korkusu,yanlış bi şeyleri yapma korkusu..sürekli sorguluyorum çoğu şeyi ancak kalbime uymayan çok inanç var ki bunlar doğru olarak kabul ediliyor..cami olarak insanları kucaklamak isterim,yargılamayı ise asla..inanç adı altında sadece yargılamayı öğrendik ki bi şeyler ters ve hata nerede tüm sorun burda başlıyor,mutlu olacağımız bir inancı yaşayamıyoruz…yorumuma ilgi gösterip mukabele ettiğin için müteşekkirim gerçekten..(bunu yazardan bekliyordum ama olsun)..aşk ile kalın

 5. Değerli yusuf eser, burada paylaşmış olduğum kitapları, içeriklerinin yüzde yüz doğruluklarından ziyade beynimizin esnekliğini geliştirmek maksadıyla koyuyorum. “Tanrı ne ister” kitabı içerik olarak bana göre işin başlangıcı.. :) Lütfen kafanız karışsın, ağrısın, uykularınız bölünsün, sorularınız artsın.. Bunun lezzetine varın :). Beyin başka türlü gelişmez..

 6. Yusuf kardesim, yerden göge kadar haklisin Yargilamak konusunda! Biz, insanlar hakkında bir kanıya varmakta, bir sonuca ulaşmakta çok acele ederiz. Egosal zihin için diğer insanları etiketlemek, onlara kavramsal bir kimlik vermek, onlar hakkında ahlaki bir yargıda bulunmak doyum vericidir.
  Her insan belli biçimlerde düşünmeye ve davranmaya koşullanmıştır; bu hem genetiğimizden, hem de çocukluk deneyimlerimizden ve kültürel çevremizden kaynaklanan bir koşullanmadır.
  insanların gerçek kimliği bu değildir, ama onlar öyle görünürler. Siz birisi hakkında bir yargıda bulunurken, o koşullanmış zihin kalıplarını onun gerçek kimliğiyle karıştırırsınız. Böyle yapmak derin bir biçimde koşullanmış ve bilinçsiz bir kalıptır. Siz o insana kavramsal bir kimlik verirsiniz ve o sahte kimlik sadece diğer kişi için değil, sizin için de bir hapishane olur.
  Yargıyı bırakmak sizin o insanların yaptıkları şeyleri görmemeniz anlamına gelmez. Bu onların davranışını bir koşullanma biçimi olarak görmeniz ve böyle kabul etmeniz anlamına gelir. Siz ondan o kişi için bir kimlik oluşturmazsınız.
  Bu diğer kişiyi olduğu gibi, sizi de koşullanmayla, formla, zihinle özdeşleşmekten kurtarır. O zaman ego artık sizin ilişkilerinizi yönetemez.
  Ego yaşamınızı yönettiği sürece, düşüncelerinizin, duygularınızın, ve eylemlerinizin çoğu arzudan ve korkudan kaynaklanır. O zaman ilişkilerde siz diğer kişiden ya bir şey istersiniz ya da onun bir şeyinden korkarsınız.
  Sizin onlardan istediğiniz şey zevk ya da maddi kazanç, itibar, övgü ya da dikkat olabilir, veya kıyaslama ve onlardan daha fazla olduğunuzu, daha çok şeye sahip olduğunuzu ya da daha çok şey bildiğinizi saptama yoluyla benlik duygunuzu güçlendirmek olabilir. Korktuğunuz şey ise durumun bunun tersi olması, ve onların sizin benlik duygunuzu bir biçimde zayıflatmalarıdır diyor Tolle.

  Bence temiz kalbinle yazdigin korkularin konusundaki cikis noktasi , Sevgi hiçbir şey istemez ve hiçbir şeyden korkmaz olmali! Saygilarimla

 7. sayın yılmazer…tatlı yorumun için teşekkürler…bu aralar(Sonsuzluk Kulesiin istediği gibi) herşeyim allak bullak..beynimde varolan anlamlar,duygular birbirine karışmış halde..şu kesindir diyemiyorum hiçbir şeye..sabitleyemedim hiçbir şeyimi..sürekli geziyorum,düşüyorum,yıkılıyorum ama hala nereye olduğunu bilmeden yuvarlanıyorum…adı yok hiçbir şeyin…kendimi bildim bileli sorgulama içinde buldum kendimi..kalbime bile güvenemiyorum..ölüm çıkmazı sardı benliğimi..halim ne olacak derdindeyim biraz da..ne iyilik var içimde ne kötülük..araf kelimesini yaşamak buna deniliyor sanırım…sorgulamak yüzünden başıma geldi bunlar Sonsuzluk Kulesi…tabii ki bedelini kimseye ödetme derdinde değilim…sonum hayr olsun isterim sadece…inancın görece kavramını herkes kendine göre yaşıyor bi yerde..herkese ayrı pencere açılıyor..şuaların altında aydınlanan ruhlara ne mutlu..

 8. Tasavvufla ilk tanıştığım dönemlerde (üniversite 1. sınıf sonu gibiydi) ben de bu durumu yaşamıştım Sevgili Yusuf, karşıma çıkan bilgiler mevcut bilgilerimi toptan yıkacak nitelikte idi. Mini bir kıyamet yaşadığımı söyleyebilirim.

  Sorgulama da elbette işin bir yönü.. Çevre şartlandırmalarını yıkar.. Ama içsel sorgulama bunun daha ötesi.. Nefsimizin en ince oyunlarını dahi fark edebilmemizi sağlar (Süleyman’ın karıncanın ayak sesini duyması)..

  Değerli Yılmaz, çok ve de güzel ifade etmiş,.. Karşımıza çıkan hakikatimize dair bilgiyi örneğin Yılmaz’ın yazdıklarını hayatımıza sokma noktasında samimi bir şekilde gayret göstersek, sorgulamalarımızın neticesi olan HUZUR otomatik olarak karşımıza çıkacak, Rabbimiz yardım elini uzatacaktır.

 9. Ysuf Beyin yasadiklarini ben de yasadim.zaman zaman da yasiyorum hala.
  Ruhun Karanlik Gecesi ve de samimi bir sekil de hakikatini arayanlarin kacinilmaz bir sekilde
  karsilacagi bir hal.Kendinizdeki ilmi yasanir hale getirebilme oraninizda kaosunuz yerini huzura birakiyor.Aksi taktirde boyutlariniz arasindaki mesafe ne kadar uzaksa;örnrgin,bedeniniz baska,duygunuz,baska,düsünceniz baska kulvardaysa,hepsi ayni hizaya gelene dek sarsintilar devam ediyor.Cunku tüm boyutlariniz surekli birbirini yalanliyor ve de Resulun bize bildirdiği gibi,yalan affedilemez bir durum.
  Ama bu durum da sizin istediginiz zaman degil,cehenneminize atacak odun bulamayacak kadar bitkin dusup ,pes ettiginizde bir sekilde yerini bir idrak isigina birakiyor.
  Bu tipki suna da benziyor; bizler nefesimizi kontrol etmeye calistigimizda cigerlerimiz daha da havasiz kaliyor gibi ama nefesimizi müdahale etmeden sadece izledigimizde daha bir derin nefesle cigerlerimiz doluyor.
  Sonsuzluk Kulesi Beyin dedigi o nefsimizin en ince oyunlari var ya,onlarla savasmak yerine ,onlari sadece farktmek,onlarin oyunlarini bozmaya yetiyor.Cunku onlar da bizden ayri olmayan,bizlerin kendimize soyledigi yalanlardan baska bisey degil zaten…

  ZAMANDA KAYBOLUŞ….

  Bir illüzyondu yaşadıklarım,

  Ben sandıklarım,

  Zaman denen efendinin koynunda

  Aradıklarım…

  Oysa bir andı, rüyaydı.

  Kovalamaktan yorulduğum,

  Kendimce varolduğum,

  Kaçarken tutulduğum

  Bir ağdı…

  Zamanın pençesinde,

  Karanlık gölgesinde,

  Kendimden korkmuştum.

  Kaybolmuştum.

  Bir başka Ben mi vardı,

  Benden saklandı?

  Nereden bilecektim?

  Sabır mı edecektim?

  Kapalı kapılardan ,

  Kime seslenecektim?!!

  Zaman olmamalıydı.

  Artık durmalıydı.

  Ondan mı kaçacaktım?!

  Savaş mı açacaktım?

  Sırrına ermek için,

  YAŞAYACAKTIM…

  mukaddes öztürk

 10. Herkese merhaba,
  Emeklerinize sağlık öncelikle.Tesadüfen bulduğum sitenizde yorumları okuyunca “Tanrı Ne İster” i hızlıca ve merakla okudum.”Ben gizli bir hazine idim,bilinmek istedim…” Cevabı yazarda olabilseydi keşke diye düşündüm.
  Kendini bildirdiği için ,gönlü gözü perdelilerden olmaktan kurtardığı için şükrediyorum sadece…Her baktığın yerde yaradılış mucizesini görebilmeyi lutfettiği için şükrediyorum.
  Herkesin hikayesi ,yolu farklı …Sonsuz yol var ama varış noktası tek:))
  İyi geceler…

 11. Yusuf beyin aradıgını bulmasını sağlayacak şey meal okumaktır unutulmamalı ki tasavvuf islamın içindedir tasavvufu anlamak önce islamı tam manasıyla anlamak gerekir yoksa tasavvif ancak yüzeysel kalır

 12. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum…Siz ve kitapları yazanlar hakkını etsin İnşAllah…kocaman sevgiler

 13. Tasavvuf yolu sizin kabuğunuzu kırmak içindir. Bu da şüpheyle olur. Şüphenin en uç noktasında zihin durur. Zihin durunca sükunet gelir. Sükunet lütuf ve keremi getirir. Lütuf ve kerem sarhoş eder. Allah nasip ederse sarhoşluktan çıkarsın. Artık sen Şahid sindir. Vesselam.

 14. Çok teşekkürler Sonsuzluk Kulesi Bey,

  Elinize , emeğinize sağlık. Çok güzel , düşündürücü ve öğretici bir sürü kitabı görünce çok mutlu oldum, ne güzel sayenizde gören herkes yararlanmış oluyor.

  İyi günler dilerim :)

 15. Eline ve emeğine sağlık,çok teşekkür ederim paylaşımlarına.Allah gönlüne göre versin.Telif hakları değil,çıkarsız,karşılıksız paylaşımlar bu dünyayı cennet yapar,farkındalığı getirir.

 16. Paylaşım için çok teşekkürler, Allahın aydınlattığı kullarından olun İnşAllah…

 17. Kitapları Microsoft Onedrive üzerinden de paylaşıma açtım. Dileyen indirebilir:

  21.08.2014 – Not – Telif hakkı nedeni ile bir çok kitap linki kaldırıldı.

  -teşekkürler AH HA :)-

  1. S.A. Yusuf kardeş, onedrive da münir hocamızın kitaplarını bulamadım.. bir link atabilir misiniz? emeğinize şimdiden tşk.ederim.

 18. Yusuf Eser kardeşim öncelikle kafanın karışık olması kötü bir şey değil bu senin düşünüyor olduğun anlamına gelir hatta seni tebrik etmek isterim ve seni çok iyi anladığımı söylemek istedim . Şu anda şüphe içinde olabilirsin ama asıl şüphenin de yok olduğu zaman daha da zor geçiyor çünkü bizler toplumun bize öğrettikleri ile yaşamaya alıştık kendimizi güvende hissettik bizim adımıza karar verenlerin olması bizi hep rahatlattı ama en kötü gerçek en iyi yalandan iyidir diye bir söz vardır.bunu anlamak içinde kabuğumuzu kırıp kendi aklımızla kötü yönlerimizi düzelterek değişmeliyiz hem kendimiz için hem dünya için. Bizzat yaşadığım bir deyimi sana anlatmak istiyorum .yaklaşık 3senedir spirütüel konularla ilgili kitap okuyorum ve uyguluyorum başlarda anlamıyordum sadece kafama yazıyordum ama bir gün meditasyondan sonra vücudumun her yerini mutsuzluk sardı hayatımda hiç bu kadar mutsuz olmamıştım ve bunun sebebini en derinliklerine kadar sorguladım tek tek ben kimim diye sordum ve bir anda sıçrama gerçekleşti bütün kanım iliklerime kadar çekildi tek korkumun ölüm olduğunu ve bir gün kaybolacağımı anladım yani idrak ettim evet bu gerçek dedim tek zaman var oda şu an sanki dünyadaki olup biten bütün çılgınlıkları anlamıştım zihnimin bana ait olmadığını sadece geçmişten ibaret ve ve benim yarattığım ikinci kimlik olduğunu anladım .cenneti bile aslında kendim için istediğimi idrak ettik hatta idrak etmenin bile ne olduğunu işte ozman anladım artık o eski kişi değilim ve baktığım her şeye artık ilk defa görüyormuş gibi bakıyorum sanki hiç bir şey bilmiyormuş gibi öğreniyorum.Tanrı aslında her yerde ve her şey o. onu insan zihniyle kavrayamıyoruz ama hissedebiliyoruz .biz ondan geldik ve ona gidiyoruz aslında ölmüyoruz Hallacı mansur un dediği gibi hepimiz o yuz.

 19. Bu kitapları bizimle paylaşan sana SONSUZ TEŞEKKÜRLER etmek bile AZ ve YETERSİZdir.Bu yüzden sana ”O” ECİR’ini versin,verir ve vermektedir zaten…

 20. Bilgi satılmaz, paylaşılır kanısındayım.Hele bu din ve tasavvuf bilgisi ise kitap haline getirilip satılmasının doğru olmayacağına inananlardanım.

 21. Sevgili arkadaslar, lutfen yazdiklarima dikkat edin; Ozellikle tasvvuf konusunda Arastirma icinde olanlar ayni zamanda com dikkatli olmamalilAr, bu yol cetin be ayni zamanda tehlikeli virajlar ile doludr, kitaplar okuyarak oradakiler ile biranda cok yol mesafe katetdigine inanmak nefsin en buyuk ve en basit tuzaklarindan biridir, her kitap herkese gore degildir ve hitap etmeZ , bu yolda mutlaka bir yol gostericye ihtiyac vardir ki oda zamanimizda cok az kalmistir, onlarada rast gelenlere ve feyiz ALABILENLERE selam olsun, okudugunuz kitaplardaki hemen yorumlayipta Kendinizin aydinlandigini dusunmeyin, nefisinizi sakin kucumsemeyin, onu yenmek ve kotrol Altina almak cok as kimseye nasip olmustur, bizlere dusen onu sahibine birakmak ve ona karsi sahibinden yardim dilemektir, hickimse kitaplar okuyarak nefsini anlayip yenebilecegini dusunmesin, Boyle olsaydi suanda dunyada milyonlarca Sirra ermis evliya geziyor olurdu,_, vesselam

 22. İlk önce şunu söymeliyim ki aşk denilen şey bir müddet sonra hormonların çalışmasından başka öte bir yere gidemıyor.Çünkü sana heyacan veren kadın,şarap,kumar bir müddet sonra seni bataklığa çekmesinin sebebi maddesel hazzın doyurmaması hayata karşı seni daha da aç bırakmasıdır.Çünkü sen yaşayabileceğin her şeyi yaşadın ve artık yeni bir şeyler arıyorsun; tam yenı bir şey buluyorsun o da senin içindeki boşluğu kapatamıyor.Kapattığını zannediyorsun ama kapatmıyor, çünkü sen manevi açlık çekiyorsun..Maneviyat açlığı ancak soyut olan şeylerle dolabilir ve sonsuz olan şeyle.Senin bu içindeki sonsuzluk boşluğunu yani bu ihtiyacı gidermen için kullandığın şey sonlu bir maddedir(yemek,kadın,alkol,uyuşturucu..vs)gibi. Hepimizin bu gibi şeylere bağımlı olmamızın sebebi budur. Mutsuz olduğumuz anda o mutsuzluğumuzu geçirecek bir şey arıyoruz ve bunu bazıları yemekte,bazıları cinsellikte kimileride herhangi bağımlılık yaratacak bir şeyde buluyor..Ve bundan ilk başta aldığı hazzı hayat boyu almayı planlıyor.O İLK başta aldığı hazzı yeniden almak için yine aynı şeyi yapıyor.Farzet ki sigara ilk başta içtiğinde hemen böbrek üstü bezler devreye girer adranelin hormonu yükselir derken sonra seretonin derken basit bir mutluluk oluşur.Yani ilk başta kendini o anki durumdan kurtarmaya yarar,tabi sigara bitene kadar.. Sonra o bittiğinde yeniden yine depresif düşünceler baş gösterir bunları gerek bazen farkederiz bazen farketmeyiz o esnada elimiz yine mutluluk arama butonuna yani cebe yani sİgaraya gider içtikçe hazzımız daha da azalır bu sefer o İLK hazzı almak için içtiğimiz sigara paketlerinin sayısı artar,sonra sonuç akciğer kanseri…Dikkat ettiğinizde vucunuzdaki duygusal açlığı hangi maddeyle karşılarsanız karşılayın bu size acı olarak geri dönecektir.O ancak manevi aşkla kapatılabilir.

  1. Bir çok e-kitabı kaldırma sebebim telif hakları nedeni ile oldu. Münir Derman Hoca’nın kızı da paylaşılmasını istemediğini, piyasada bulunabileceğini ifade etmiş..

 23. Zannedislerin yerini ve hakikatini bulabileceği bu güzel eserler için teşekkürler.

 24. Münir Derman hoca nın kitaplarını ben bir süredir arıyorum, piyasada bulamadım. Nerde bulabileceğim konusunda bilgisi olan var mıdır acaba? Teşekkürler

 25. Sonsuzluk Kulesi merhaba, münir derman hoca kitaplarını aylardır halen arıyorum, Münir Derman facebook hesabından bir telefon numarası paylaştılar benimle, telefon numarasını aradığımda kitabı artık kendilerinin temin etmediğini, hocanın kızlarından bilgi alabileceğimi söylediler, hocanın kızına ulaşılabilecek bir irtibat numarası veya kitapları satan herhangi biryer veya e-kitap bulamıyorum. Konuyla ilgili yardımcı olabilecek kimse var mı acaba? Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Münir Derman Hoca’nın kitaplarının baskısı bitmiş; o sebepten yeniden baskıları yapılacakmış..

 26. Allah ‘a şükründen, sizede hakkıyla teşekkürden acizim.. Çok teşekkürler, tefekkür ufkumu genişletiyor paylaştığınız eserler ve yazılar. Allah hazmını versin, bu ilmi değerlendirebilmeyi nasib etsin…

 27. Münir hocamızın kitaplarını arayanlar için küçük bir bilgi;
  Hocamızın kitaplarının teminiyle bizzat ilgilenen ve türbesinde gönüllü görev yapan Necmettin bey ile arkadaşım görüştü ve Necmettin bey ortada bir fitne olduğunu, kitapları temin edemediklerini söylemiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir